Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

RUSPÎ’LERİMİZ ‘AVUCUNUZU YALARSANIZ’ DİYEBİLSELERDİ

Niye biz kendimizi elestiremiyoruz? Öz elestiri vermekten neden cekiniyoruz? Neden elestiriyi hakaret olarak görüyoruz? Kürtler param parca olmus bu paramparcalik sucu baskalarda aramak dogrumudur?

Elbette madelyonun iki yüzü var, bir yüzünde kürtler vardir. Zalimler kendi kürdünü yaratmak isterken kürtler niye kendi kürdüyle birlesmeyi yapamiyorlar?

Bu vesile ile daha taze olan, bir örnek vermek istiyorum. 7 Haziran secimlerinde bazi ricalar nedeni ile bizde sevilen bir ruspi HDP’ye oy veriyor, verirken elleri titremis, vicdani sizlamis. Bunu telefonda bana  anlatinca inanin cok üzüldüm. Kendimi bir boslukta hissettim. Kendi kendime mirildandim. Güclü, bizi bizden yabancilastirdigini gördüm. Bunu gecmis oldugu gibi, günümüzde ruspiler zaafinin, güclünün basarisi olarak gerektirirmi? Bu kadar tutuklamalara ragmen gelecek secimlerde ruspiler düzen partilere oy icin avucunuzu yalarsiniz diyebileceklermi? Insanim diyen daima ezilenlerinin yaninda yer almasi lazim. Güclü her zaman olmasada, cok zaman haksizdir. Cünkü o hep cikarini düsünür. Bu nedenle fazla güc ve kibir, intikam alma hirsi insana ahlakindan da eder, aklindan da ve huyundan da eder. Bu nedenle ekonomi güc getirdigi rahatligi nedeni ile güclünün yaninda olmak, belki kulfetsiz olur, ama kendi kisiliginden cok sey kaybeder. Yalnis anlasilmasin, elbette siyasal, politik, kültürel güc halktan olmalidir. Ben emperyalizm güclerinden söz ediyorum. Insan vicdaninin sesini dinlemeli. O sesin hakkini vermeli. Vermese ne olur? Cografyamizda oldugu gibi diller inkar edilir, insanlar ölür, köyler, sehirler yikilir. Irk, mezhep catismasi yaratilir. Güclünün yüzünden müslümanlar denizlerde bogulur. Ya vicdanin sesi, ya da cikar ugruna güclünün kapicisi.

Asil konuma gelmek istiyorum. Ruspi yani bizler, büyüklerimiz, yani atalarimiz düsüncede, politikada. Güclü bir ses vermemeleri yüzünden kaynaklanan olumsuzluklari yüzünden bugün dört parcada kürtler cok agir bedeller ödemektedir. Ruspi siyasi, politik olarak görevlerini yapmis olsalardi aile icinde A-B partilerini destekleme cekismesi degil, O inkarci, irkci partilere sunu diyebilirlerdi: Ya bizim dogal haklarimizi vereceksiniz, ya da sirtini dönüp oy icin avucunuzu yalarsiniz, demis olsalardi bugün her iki tarafinda da onca genclerimiz ölmeyecekti. Kürtler dogal haklarini var oldugunu kabul ettirmek icin baska arayislara gerek kalmayacaklardi.

 

 

Elini gögsüne vurarak,

Cukurova’da, Celtik’te ve Pamuk’ta biz,

Istanbul, Izmir de insaat fabrikalarda calisan biz,

Sayyar saticilik ta cocuklugunu ve umutlarini satan biz,

Findik ta, elma da, toprak ta calisan biz,

Betonlar da yuva kuran biz,

Topraksiz biz,

Emeksiz biz,

Sevdasiz biz,

Vatansiz, dilsiz, dinsiz biz…

(Battal Odabasi: Çok boyutlu ”Sizi” kitabinda alınmıştır)

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.