Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

CHP’nin Etnosentrik politikası yeni değil

Etnosentrizm (etnik merkezcilik) bireyin bağlı bulunduğu kültür ve yaşam şeklini yüceltip, başka kültür ve yaşam şekillerinin anlamsız ve işe yaramaz olduğunu düşünüp aşağılayan düşünce ve duygunun ifadesidir.

Etnosentrizm düşünce ve duygular, genel anlamda irrasyonel, önyargılı ve yabancı düşmanlığını içerir.

Etnik ben-merkezci politika ve uygulamalar Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından bu yana egemen görüş olarak hem politik hem eğitim hem de kültürel alanlarda kendisini göstermiştir.

Cumhuriyetle beraber ‘Türk’ etnik grubunu oluşturulmaya çalışılırken, bu etnik gruba egemen grup olma özellikleri de verilmeye çalışılmıştır. Yeni Türkiye’de sadece Türkler vardı ve ülkede sadece bir halk yaşıyordu. Buda Türk halkıydı.

Bu tekçi ve ırkçı politikaların mimarın bugünün CHP’siydi.

Hiç unutmam 1977 genel seçimlerine bir kaç hafta kalmıştı. Ecevit’in başında bulunduğu CHP, ezilenlerin ve sol çevrelerin umudu olarak seçimlere giriyordu.

Seçim çalışmalarında bulunmak için CHP’nin o zaman ki önemli isimlerinden Ali Topuz Kuşca’ya gelmişti.
Ali Topuz, köydeki caminin önünde toplayan halka hitap ediyordu. Benimde içinde olduğu bir grup genç arkadaşlar slogan atıyorduk.
Sloganlardan bir tanesi ‘Halklara Özgürlük’tü. Ali Topuz bize müdahale edip! ”Gençler, Halklara demeyiniz. Halka Özgürlük deyin” diye bizi uyarmaya çalışıyordu!

Bu detayın farkında olan biz gençler ‘Kurdara Azadî’ diye sloganlarımızın tonunu dah ada yükseltmeye çalışmıştık.

O gün bugün Etnosentrik politikalardan vaz geçmeyen CHP, milli duruşunu halen Baykal’ın fosilleşmiş politikalarıyla devam etmeye çalışıyor.

Baykal dün bir TV’nin ekranına çıkarak beylik tasarlarcasına:’ Azez-Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin bombalama hakkı vardır.
Bu hakkı bay! Baykal’a kim veriyor? Kürdistanı topla bombayla harabeye çevirme kimin hakkı?

Baykal hızını almamış olmalı ki! ’Tarihi kimliği değiştirecek süreç yaşanırken ‘karışmayın, seyredin’ yaklaşımı çok anlamlı gelmiyor bana.’ diyor.

Sanırım Baykal kendisini halen bölgenin efendisi olarak görmekte. Hızını alamayan Baykal, CHP’nin soğuk savaş sloganı ’Yurtta sulh Cihanda sulh’ söylemini bir yana atıyor. Gazeteci Celal Başlangıç’ın dediği gibi Baykal ve fosilleşen CHP politikacıları “Yurtta Kürtlerle savaş, cihanda Kürlerle savaş!” söyleminin arkasında durup, CHP ve Kemalistlerin bugüne kadar, ara sıra sol ve sosyal demokrat söylemleriyle gizlemeye çalıştıkları, gerçek ulusal ve faşizan düşüncelerinin dışa vurmasını bir daha gün yüzüne çıkarmıştır.

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı